آتش در استقلال نفتی

آتش در استقلال نفتی

 

اگر از میان  نسل های اول تا چهارم انقلاب  پرسش شود بیشترین و رایج ترین شعار بر گرفته از آرمان های انقلاب کدام است، یک پاسخ آشنا شنیده می شود: نه شرقی، نه غربی جمهوری اسلامی. به عبارتی یکی از مهمترین آرمان های مردم ایران زمین در دوران گذشته استقلال بوده است.  البته طیف استقلال در سده های گذشته متفاوت و کمیت و کیفیت آن یکسان نبوده است. گاه مراد از استقلال عبارت از استقلال جغرافیای بود که موضوع آن تمامیت ارضی و پاسداشت کشور و ملتی به نام  ایران بود، استقلالی که در تمام طول تاریخ ایران و ایرانی چند صباحی مخدوش شد و ایالات ایران تحت خلافت امویان و عباسیان درآمدند. ایرانی که در تمام دوران باستان، خود سرور و یکی از دو ابرقدرت جهان به حساب می آمد به ناگاه استقلال و ملیت  خود را  از دست می دهد  و خراج گذار امویان و عباسیانی می شود که  پیش تر قرآن و سنت رسول الله و نیز اهل البیت را قربانی مطامع و حوس های شیطانی خود می کنند.

 

در چنین شرایطی تحمل حذف ایران از نقشه جهان برای  ایرانیان که قرن ها اجدادشان بر جهان سروری نموده بودند بسیار سخت می نمود. یورش وحشیانه بن زیاد به خراسان و تجاوز و تعدی به ایرانیانی که به عشق خنک نسیم برادری و برابری  شمشیر وا نهاده بودند، و تکرار ماجرا با کاروان نینوائیان خود ماجرای غمباری است از بربریت اموی ها و نیز عباسی ها. در چنین شرایطی بود که ایرانی این نکته را تا مغز استخوان درک کرد که بدون ملیت و تمامیت ارضی و بدون حضور نام ایران در نقشه جغرافیا هیج دین و آئینی هر چند نیکو  در گفتار، کردار و  پندار یارای تضمین سعادت آنها نیست، هم از اینرو ست پیام کل شاهنامه فردوسی و سروده های حماسی وی.

هر چند تشکیل اولین دولت  نسبی ایرانی مستقل از خلفای مستبد  اموی و عباسی  توسط آل بویه  صرفاً در حد یک ایالت استقلال جغرافیای را به ارمغان آورد ولی  به تدریج در دوره های دیگر و خاصاً عصر صفوی نقشه تفصیلی تری از جغرافیای سرزمینی تحت عنوان نام ایران به جهانیان معرفی شد. درست در همین دوره که ایران و ملت ایرانی از نلاطم های چند سده نفس نسبتاً راحتی کشید، احیای هویت دینی نیز در چارچوب اسلام غیر عربی، غیر اموی و مستقل از دستگاه شناختی حکام  و جانشینان جابر عباسی قوام می یابد و شیعه مذهب رسمی سرزمین ایران می شود هر چند کیفیت و کمیت این مذهب به طور طبیعی در مناطق مرزی و نزدیک به مرزهای سرزمینی کم رنگ تر است. استقلال در هویت و فرهنگ نقطه اوج تلاش های ایرانیان جهت ارایه تصویری مقتدر و متفاوت از دیگران تلقی می گردد. در بستر همین فرهنگ و با توجه به استقلال سرزمینی پیروان دیگر مذاهب و ادیان نیز در شهرها و آبادی های مختلف ایران مجال تنفس و زندگی مسالمت آمیز یافتند.

 

اینکه استقلال سرزمینی چه مزایا و دستاوردهای برای ملت مرتبط دارد امری بدیهی و در برگیرنده موارد قابل بیان متعدد است. اما پرسش این است که مفهوم استقلال دارای چه ابعاد و زوایای آشکار و پنهان است؟ آیا اگر کشوری دارای حکام سر تا پا وابسته به اجانب باشد، کشوری مستقل تلقی می شود. آیا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دارای استقلال هستند؟ آیا در نظام بین الملل معاصر مفهوم استقلال همان مفهوم سده های پیش است؟ آیا با وجود حضور فعال کارتل ها و شرکت های چند ملیتی در عرصه تعین معادلات اقتصادی و سیاسی جهان، صرف تصور زیست مستقل در درون مرزهای جغرافیای خاص به معنای تضمین استقلال یک ملت است؟ کشورها اساساً به چه دلیل خود را مستقل می خوانند؟ اگر کشوری در مسیر تأمین حتی اقلام و کالاهای اساسی خود همچون گندم و شکر و لبنیات و گوشت و ... خودکفا نباشد مستقل است؟ آیا اگر کشوری همه منابع خدادای و طبیعی خود را به ثمن بخت تحویل اجانب دهد و در مقابل از آنها کالاها و اقلام اساسی مردمش را تأمین کند دارای استقلال است؟ آیا دولتی  که از طریق خام فروشی  کشور را مدیریت می کند دارای استقلال است؟ آیا کنترل کشورهای دارای اقتصاد نفتی در اتاق فرمان شرکت های چند ملیتی نیست؟ حضور شرکت های چند ملیتی در آفریقا و آسیا در دو سده گذشته نشان از نظم نوین جهانی دارد که در آن مفهوم استقلال با کار، سرمایه سرزمینی، تولید و قدرت اقتصادی کشورها تعین می گردد. چرا در سده اخیر مفهوم تحریم جایگزین و آلترناتیو حمله نظامی تلقی می شود؟ آیا به این دلیل نیست که تصور تحریم کنندگان این است که کشور مورد تحریم دارای استقلال در مفهوم جدید نظام بین الملل نیست؟

 

ما ملت ایران در مسیر تاریخی جهت کسب استقلال در مفهوم واقعی کلمه باید از هیج تلاش و از خود گذشتگی دریغ ننموده و ضمن تحمل مصائب و سختی ها با حمایت تولید داخلی و تقویت فرهنگ استقلال همه جانبه خود را از هجمه دشمنان ملت برای همیشه آزاد نمائیم. نقش دولت ها البته پررنگ تر است و ارایه گزارش واقعی از عملکرد و روند پیشرفت آنها در پرتو منابع غیر نفتی و نیز میزان کاهش اقتصاد نفتی و خام فروشی بهترین عیار موفقیت دولت های بعدی است. ما ایرانیان باید یاد بگیریم به برنامه های یک دولت رأی دهیم  نه بر اساس شعارهای عوام فریب آنها و نیز دولت ها را بر اساس میزان افزایش ضریب استقلال کشور خاصاً در بحث اقتصاد مورد نقد و نظر قرار دهیم و هر دولت باید به ملت گزارش کند اگر نفت تمام شد و یا کما فی الحال تحت سیاست های استعمارگرانه  غارت شد، تکلیف توده های که در توهم استقلال بسر می برند چیست/؟ البته این فهم حود نیازمند فرهنگ سازی است و رسانه ملی و دستگاه های فرهنگی بیشترین مسئولیت را دارند.

لذا در اولین گام از رسانه ملی این انتظار است تا  تصویری ملموس و شفاف از  زندگی شخصی مسئولان محترم نظام در رده های مختلف تهیه و به نمایش عموم ملت شریف ایران برساند. برای ملت سربلند ایران تحمل رنج ها و مصائب همچون سال های جنگ  قابل تحمل است اما با این قید که مطمئن شوند مدیران، نمایندگان مجلس، وزرا و ائمه جمعه و جماعت و دیگر مقامات جزء و کل کشور همچون  هشتاد درصد دیگر مردم با درآمد ماهانه بین پانصد تا هشصد هزار تومان و همگام با  شرایط  مستأجران و گارگران و کارمندان زندگی می کنند و صرفاً شعار نمی دهند!

/ 1 نظر / 26 بازدید
0231

سلام شما را به نخستين انجمن سه بعدي در ايران دعوت مي نماييم لينك : http://1blogfa.ir/forum